Doties uz galveno

Izdota bērnu grāmata latviešu valodā par programmēšanu un algoritmisko domāšanu

Ar VISMA grupas uzņēmumu atbalstu klajā nākusi bērnu grāmata “Sveika, Rūbji! Programmēšanas piedzīvojumi”, atklājot, kā digitālajā vidē būt ne tikai patērētājam, bet arī radītājam. Tas ir izdevums latviešu valodā, ar kura palīdzību bērniem būs iespēja iepazīt programmēšanas pamatā esošos domāšanas principus. „Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi” (Hello Ruby: Adventures in Coding) autore ir somu stāstniece un […]

Ar VISMA grupas uzņēmumu atbalstu klajā nākusi bērnu grāmata “Sveika, Rūbji! Programmēšanas piedzīvojumi”, atklājot, kā digitālajā vidē būt ne tikai patērētājam, bet arī radītājam. Tas ir izdevums latviešu valodā, ar kura palīdzību bērniem būs iespēja iepazīt programmēšanas pamatā esošos domāšanas principus.

„Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi” (Hello Ruby: Adventures in Coding) autore ir somu stāstniece un datorprogrammētāja Linda Liukasa. 2014. gada pavasarī izdevuma iecere kolektīvās finansēšanas platformā Kickstarter savāca ievērojamu summu – 380 000 dolāru un kopš tā laika grāmata ir iemantojusi lielu popularitāti, piedzīvojot izdevumus angļu, somu un zviedru valodās.

Grāmata veidota divās daļās – stāsts par mazo meiteni Rūbiju un praktiski pildāmi uzdevumi, kas palīdz labāk atklāt programmētāja domāšanas pamatus. Stāsta sižets risinās ap meitenīti Rūbiju, kurai ir visai plaša iztēle, tāpēc viņas pasaulē viss ir iespējams. Kādu dienu Rūbija atrod zīmīti no tēta, kurš viņai dod izpildīt kādu aizraujošu uzdevumu. Bet tētis nav atstājis nekādus tuvākus norādījumus, tādēļ Rūbijai nākas pašai izdomāt rīcības plānu un ļauties piedzīvojumiem. Viņa iegūst jaunus draugus un iemācās, kā atrisināt dažādus sarežģījumus, lai sasniegtu iecerēto mērķi.

Autore Linda Liukasa ir uztvērusi būtisko mūsdienu tendenci: „Šīs paaudzes bērni aug pasaulē, kur datori un programmēšana ikdienas dzīvē ieņem nozīmīgu vietu. Tāpēc ir svarīgi raisīt bērnos vēlmi iepazīt datortehnoloģijas, parādīt viņiem, ka parasta datora klaviatūra ir rīks, ar ko izgudrot, veidot un radīt.” Linda Liukasa iepazīstina ar šo tehnoloģiju pasauli caur stāstu un atraktīvajiem grāmatas varoņiem, uzsverot, ka naratīvi ļoti spēcīgi ietekmē mācīšanos agrīnajā vecumā un tos veiksmīgi var izmantot arī datortehnoloģiju izglītībā. Šī ir priekšā lasāma grāmata un vecākiem ir veltīts izsmeļošs ievads, kas pārliecina, ka bērni var atklāt tik daudz par programmēšanu pirms viņi vispār sāk lietot datorus. Bērni tiek iepazīstināti ar programmēšanas pamatiem, programmētāja domāšanu un attieksmi, kas svarīga ikvienam topošajam programmētājam. Piemēram, spēju sadalīt problēmu sastāvdaļās, saskatīt līdzības, domāt algoritmiski, atkļūdot problēmas un sadarboties. Mūsdienās pasauli aizvien vairāk vada datorprogrammas un nepieciešamība pārzināt programmēšanas ābeci kļūst aizvien lielāka. „Šī bērnu paaudze lietos kodus, tāpat kā mūsu paaudze lieto vārdus“, paredz autore.

Grāmata paredzēta bērniem no 5 gadu vecuma, tās ilustrācijas ir veidojusi pati autore. Grāmatu latviešu valodā izdevusi biedrība bērniem „DROŠI un KOŠI”. No angļu valodas tulkojusi Aija Biezaite. Grāmatas izdošanu latviešu valodā atbalstījuši AS „Exigen Services Latvia”, SIA „Tieto Latvia” un VISMA grupas uzņēmumi Latvijā.

Linda Liukasa (dzimusi 1986. gadā) dzīvo un strādā Helsinkos, Somijā. Jau daudzus gadus viņa darbojas programmēšanas izglītības jomā. Viņa ir dibinājusi globālo projektu „Rails Girls”, kas māca programmēšanas pamatus jaunām sievietēm visā pasaulē. Linda ir strādājusi Ņujorkas Codecademy – programmēšanas izglītības uzņēmumā, kas lepojas ar miljoniem lietotāju visā pasaulē. Viņa pameta Codecademy, lai pievērstos bērnu grāmatai, kas viņasprāt ir labākais veids bērnu iepazīstināšanai ar programmēšanu. Linda studējusi uzņēmējdarbību, dizainu un inženierzinātni Ālto Universitātē un produktu inženieriju Stenforda Universitātē. 2013. gadā Linda tika izraudzīta par Ruby varoni (ievērojamākā balva Ruby programmēšanas kopienā) un 2012. gadā ieguva Somijas Digitālās čempiones nosaukumu, ko piešķir ES komisāre Nelija Krusa. Autore saņēmusi arī citas nominācijas, piemēram, Somijas Bērnu literatūras institūta godalgu un balvu „50 Eiropas tehnoloģiju vides iedvesmojošākās sievietes”. Interesentiem iesakam noskatities iedvesmojoso Lindas TED runu “Delightful way to teach kids about computers”.

Grāmatas oficiālā atklāšana ar autores piedalīšanos notiks 12. aprīlī plkst. 11:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē. Uz atklāšanu ir laipni aicināti visi vecāki, bērni un skolotāji, kurus saista programmēšana un tās nozīmīgā loma bērnu izglītībā.

„Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi” nopērkama Jānis Roze un Globuss grāmatnīcās visā Latvijā. Informācija par grāmatu angļu valodā ir lasāma mājaslapā www.helloruby.com

 

VISMA grupas uzņēmumi Latvijā dāvinās 100 Latvijas bibliotēkām pa grāmatas “Sveika, Rūbij!” eksemplāram. Lai izvēlētos grāmatas saņēmējus, mums ir vajadzīga Jūsu palīdzība. Tāpēc aicinām aizpildīt anketu, norādot kurai bibliotēkai, Jūsuprāt, grāmata noderēs visvairāk.

Piesaki bibliotēku grāmatas saņemšanai

Populārākie

  • Dažādi līgumi ar fiziskām personām par auto izmantošanu uzņēmuma vajadzībām

    AUTORE: Inga Pumpure Grāmatvede ar nestandarta domāšanu par standartizētām, likumdošanas regulētām normām. Mūsdienās auto nav luksusa lieta, tā ir nepieciešamība. Daudz vairāk un īsākā laikā var izdarīt, ja esi mobils –  vari pārvietoties kad un kur vēlies, neesot pakļauts sabiedriskā transporta kustību sarakstiem un maršrutiem. Turklāt tas attiecas ne tikai uz fiziskām personām, bet arī […]

  • Kādi personāla lietvedības dokumenti nepieciešami?

    AUTORS: Inese Sila mg.hr, LPVA valdes locekle ar praktisko pieredzi personāla vadībā un lietvedībā no 1995. gada. Personāla dokumentu pārvaldība (personāla lietvedība) ir svarīga personāla vadības sastāvdaļa, no kuras neviens darba devējs ikdienā nevar atteikties. Darbinieki ir jāpieņem darbā, jāizbeidz ar kādu darba tiesiskās attiecības, jānosaka mēnešalga, jānosūta komandējumā, jānosaka iekšējā darba kārtība, jādeleģē uzdevumi un […]