Doties uz galveno

Kā izārstēt toksisku darba vidi kolektīvā?

AUTORS: Eva Selga Personāla vadības eksperte ar vairāk kā 20 gadu pieredzi personāla vadībā, konsultante vadības un personāla vadības jautājumos. Kopš 2004. vada Latvijas personāla vadīšanas asociāciju. Jautājums par to, kā izārstēt toksisku darba vidi kolektīvā, šobrīd ir aktuāls visiem personāla vadībā strādājošiem. Ir kolēģi, kuri par to runā atklāti – izklāstot problēmu un pārrunājot risinājumus […]

AUTORS: Eva Selga

Personāla vadības eksperte ar vairāk kā 20 gadu pieredzi personāla vadībā, konsultante vadības un personāla vadības jautājumos. Kopš 2004. vada Latvijas personāla vadīšanas asociāciju.

Jautājums par to, kā izārstēt toksisku darba vidi kolektīvā, šobrīd ir aktuāls visiem personāla vadībā strādājošiem. Ir kolēģi, kuri par to runā atklāti – izklāstot problēmu un pārrunājot risinājumus ar kolēģiem. Ir arī tādi, kuri vēl tikai identificē problēmu.

Uzņēmumos parasti ir divu veidu darbinieki, kas veido toksisku darba vidi. Ar katru no viņiem ir jāstrādā atsevišķi un ar atšķirīgiem paņēmieniem. Vienus mēs varam nosaukt par intrigantiemkuri šo vidi veido slēpti, otrus – par agresoriem, kuri atklāti dezorganizē kolektīvu un rada toksisku darba vidi.

Gan vieni, gan otri rada problēmas kolektīvā un personāla vadības speciālistiem ir jāpievērš uzmanība abiem. Savlaicīgi nepievēršot uzmanību uz šādiem darbiniekiem, tiek izkropļota darba vide, veidojas konflikti starp darbiniekiem un cieš darba kvalitāte.

Nedaudz par to, kā identificēt intrigantus un agresorus.HRM Aicinājums Visma Blog

Intriganti –  viņus nav viegli pamanīt, bieži vien viņi izsaka labas idejas, kas liekas labas uzņēmumam, bet tas vienmēr beidzas ar kāda kolēģa nomelnošanu vai nepatiesas informācijas izpaušanu par kolēģiem.

Agresori – šie darbinieki meklē starp kolēģiem upuri. Parasti izvēlas darbinieku, kurš gan emocionāli, gan profesionāli ir vājāks par viņu.

Problēmdarbinieku uzvedības modeļi

Darbinieka tips Tipiskā uzvedība Ko darīt personāla vadītājam
Intrigants
 • Dzīvo pēc principa “visu vai neko”;
 • Baidās no kritikas;
 • Nespēj vadīt savas emocijas;
 • Nevar paredzēt viņa uzvedību.
Nekonfliktēt ar intrigantu, komunikācijā ieņemt neitrālu pozīciju.
Agresors
 • Uzskata sevi par ideālu darbinieku;
 • Bieži melo;
 • Bieži pielieto manipulāciju;
 • Viņam vienmēr ir jābūt aktīvam.
Piedāvāt savus risinājumus kolektīvam, radot emocionāli stabilu darba vidi.

Kā atrast kopīgu valodu ar agresoru un intrigantu?

 1. Izmantojiet salīdzināšanas metodi – iespējams agresoram ir vāji attīstītas sadarbības prasmes un viņš neprot strādāt kolektīvā. Pārceliet viņu uz citu struktūrvienību, kur valda stingrāki noteikumi.
 2. Parunājiet ar viņu – dodiet viņam iespēju izteikties. Tā kā šim cilvēkiem parasti ir zems pašnovērtējums, viņam ir nepieciešama uzslava. Dodiet viņam reālu profesionālo novērtējumu, bet arī norādiet uz kļūdām.
 3. Padariet problēmdarbinieku par savu sabiedroto – viņš cenšas iegūt varu, bet viņam tas nav iespējams. Piedāvājiet viņam papildus pienākumus vai izvirziet par mentoru. Pat iedomāta varas apziņa viņu padarīs lojālāku.
 4. Pieaiciniet sarunās konfliktā neiesaistītu ekspertu – uzaiciniet kolēģi, kurš nav iesaistīts konfliktā, vai mediatoru un izrunājiet radušos situāciju. Iespējams, skats no malas viņam liks pārvērtēt savu lomu kolektīvā.
 5. Izspēlējiet psiholoģisku spēli – piedāvājiet darbiniekiem uz laiku apmainīties vietām, lai gan agresors, gan viņa upuris uz laiku iejūtas ne savā lomā. Agresoram jāiejūtas upura lomā, savukārt upurim jāmēģina izpildīt agresora lomu.

Šeit ir pieejams tests “Mikroklimata novērtējums darba vietā”, kas palīdzēs saprast, kāda atmosfēra valda darba kolektīvā.

Vērtīgs raksts? Pieraksties saņemšanai arī turpmāk!

Raksts ir autordarbs un atspoguļo autora viedokli par doto tēmu, kas var nesakrist ar HRM Idea izdevēja SIA Visma Enterprise viedokli. Par rakstā minēto faktu pareizību atbild raksta autors. 

Ja vēlaties uzzināt vairāk par VISMA risinājumiem personāla jomā, lūdzu apmeklējiet produktu lapas:
EasyCruit – personāla atlasei »
Comenius – talantu vadībai »
HoP – darbinieku pašapkalpošanās » 

Populārākie

 • Autoratlīdzības saņēmēju ienākums un tā aplikšana ar nodokļiem

  Autoratlīdzību nodokļu režīms pēdējos gados ir bijusi ļoti aktuāla tēma. Tas saistīts ar to, ka iepriekš daudzi uzņēmumi izmantoja autoratlīdzību izmaksu, kā vienu no pakalpojumu vai produktu samaksas veidu fiziskām personām. Bet, pamatojoties uz to, ka regulāri ir bijusi izplatīta negodīga prakse, tika lemts komercuzņēmumos autoratlīdzības “izņemt no aprites”. Pagaidām mēs dzīvojam, tā saucamajā, “pārejas perioda” režīmā, kad līdz 2023.gada beigām vēl drīkst izmaksāt autoratlīdzības no uzņēmumiem, ievērojot konkrētus nosacījumus.

 • Dažādi līgumi ar fiziskām personām par auto izmantošanu uzņēmuma vajadzībām

  AUTORE: Inga Pumpure Grāmatvede ar nestandarta domāšanu par standartizētām, likumdošanas regulētām normām. Mūsdienās auto nav luksusa lieta, tā ir nepieciešamība. Daudz vairāk un īsākā laikā var izdarīt, ja esi mobils –  vari pārvietoties kad un kur vēlies, neesot pakļauts sabiedriskā transporta kustību sarakstiem un maršrutiem. Turklāt tas attiecas ne tikai uz fiziskām personām, bet arī […]

 • Kādi personāla lietvedības dokumenti nepieciešami?

  AUTORS: Inese Sila mg.hr, LPVA valdes locekle ar praktisko pieredzi personāla vadībā un lietvedībā no 1995. gada. Personāla dokumentu pārvaldība (personāla lietvedība) ir svarīga personāla vadības sastāvdaļa, no kuras neviens darba devējs ikdienā nevar atteikties. Darbinieki ir jāpieņem darbā, jāizbeidz ar kādu darba tiesiskās attiecības, jānosaka mēnešalga, jānosūta komandējumā, jānosaka iekšējā darba kārtība, jādeleģē uzdevumi un […]